Valikko
Kirjaudu
Tilaa ilmainen uutiskirje
Twitter Facebook
|
|
|
Tilaa ilmainen uutiskirje
uutisen kuva

Kiire vaivaa politiikan toimittajia, kun väki vähenee toimituksissa.

Politiikan uutisointi mediassa vähentynyt

Uutiset, Media, | torstaina 25.09.2014 - Toimitus

Politiikan eri osa-alueista erityisesti työmarkkinoita ja kansainvälistä politiikkaa seurataan toimittajien arvion mukaan entistä vähemmän. Tiedot käyvät ilmi Politiikan toimittajien yhdistyksen alkukesällä tekemästä jäsenkyselystä, johon vastasi 49 yhdistyksen 132 jäsenestä. Yli puolet vastanneista (53%) oli sitä mieltä, että työmarkkinoita seurataan vähemmän kuin ennen. Kansainvälisen politiikan seuranta on vähentynyt 33 prosentin mielestä.

Politiikan toimittajat vetoaa mediayhtiöihin laadukkaan ja monipuolisen politiikan journalismin säilyttämiseksi. Mediayhtiöiden yt-neuvottelut, median monikanavaisuus ja politiikan julkisuuden nopeutunut tempo ovat vaikuttaneet politiikan toimittajien mahdollisuuksiin uutisoida kattavasti politiikan eri osa-alueista.

Kyselyyn vastanneet politiikan toimittajat arvioivat, että toimituksissa yhä harvempi toimittaja keskittyy ainoastaan politiikan seuraamiseen. Kysymykseen vastanneista 62 prosenttia koki, että media-alan viime vuosien rakennemuutos ja irtisanomiset ovat vähentäneet politiikan uutisoinnin käytössä olevia resursseja. Samaan aikaan työssä koettu kiire on lisääntynyt, eikä politiikan aiheisiin ehditä paneutua yhtä hyvin kuin haluttaisiin.


Toimitus

Kommentointi

Et ole kirjautunut

Mikali haluat jättää kommentin, sinun tulee kirjautua sisään

EIkö sinulla ole tunnusta? Rekisteröidy tästä


Nimi

Otsikko:

Kommentti: