Yle menetti maastohiihdon maailmancupin MTV3-kanaville
Uutiset, Media, | tiistaina 01.03.2011 - ToimitusEnsi marraskuussa käynnistyvä maastohiihdon maailmancup siirtyy tulevalla kaudella Yleisradiolta MTV3-kanaville. MTV Oy on sopinut hiihtolajien maailmancupien televisiointisopimuksensa ulottumaan kevääseen 2016 asti.
Tulevana syksynä alkava sopimus kattaa kaikki alppihiihdon, mäkihypyn, maastohiihdon, pohjoismaisen yhdistetyn, freestylen ja lumilautailun maailmancupin osakilpailut sekä oheisohjelmat.
Pohjoismaisten hiihtolajien Suomen osakilpailut eivät kuulu sopimukseen.
Lopullinen MTV Oy:n uusia talvilajeja koskeva kanavajako ja lähetyssuunnitelma valmistuvat Kansainvälisen Hiihtoliiton FIS:n kalenterikokouksen jälkeen kesäkuussa.
MTV Oy televisioi kanavillaan FIS:n hiihtolajien maailmancupien lisäksi Formula 1:n ja rallin MM-sarjan osakilpailut, jääkiekon Mestistä, EHT- turnaukset, maaottelut ja vuodesta 2012 alkaen jääkiekon MM-kisat. Jalkapallosta ohjelmistoon kuuluvat UEFA Champions League ja Europa League, Englannin Valioliiga, Espanjan La Liga, Italian Serie A ja Veikkausliiga sekä yleisurheilun Timanttiliiga, koripallon ammattilaisliiga NBA sekä noin 25 miesten tenniksen ATP-turnausta ja Grand Slameistä Ranskan avoimet ja Wimbledonin turnauksen.
Kommentointi
Urheilu
Japi
01.03.2011
Hieno juttu, ehtii tekemään muutakin kun ei tarvitse seurata urheilua
maastohiihdot
jää aikaa muuhun
04.03.2011
Kun laji, kuten nyt hiihto, siirtyy pois yle:ltä maksullisille toimijoille, jää ainakin minulle aikaa muuhun kuin tv:n katseluun.
On selvää, että kun vero-euroja maksan mm. maastohiihtoon käytettäväksi, en enään maksa kilpailujen seuraamisesta tv:ssä. Formulat ja muut antavat aikaa itselle. Lajien kannalta tilanne vaan tulee surkuhupaiseksi siksi, että lajien kiinnostavuus vähenee ja ehkäpä pian julkinen rahoitus sitä myötä. Ainakin jääkiekossa myös katsojaluvut ja lipputulot pienenevät.
Kiitos ei lisämaksuille
urheilun ystävä
07.03.2011
Jos urheilulähetykset siirtyvät maksullisille kanaville, loppuu niiden katselu ainakin meidän perheessä. Onneksi on tullut menneinä vuosina katseltua television urheilulähetyksiä niin paljon, että jatkossa sen ajan voi käyttää oman kunnon kohotukseen.
(Ei otsikkoa)
Isa
20.03.2011
Harmittavasti vaan suurimpana karsijana tassa tapauksessa ovat lapset, jotka eivat naa enaa hiihtokilpailuja televisiosta, eivatka ainakaan sita kautta saa kipinaa hiihtamiseen. Meilla ainakin on poika lahtenyt ulos hiihtamaan "Matti Heikkisena" lahes jokaisen tv:sta tulleen hiihtokilpailun jalkeen.
Ja nykyaanhan uikutetaan jokaisessa raossa, miten nykynuoriso vaan pelaa konsolipeleja..jne. No sama trendi jatkuu varmasti, jos televisiostakaan ei nae idoleitaan, eika saa mallia.
Kökkerö
tyttönenvm.83
25.08.2011
No voi perssuti. Oon aina ollut ihan urheiluhullu. Kaikki maksaa ja maksaa ja maksaa. Köyhältä viedään viimeisetki pesämunat:/. Mun on kyl pakko säästää korttiin. Niin koukussa ollu pikkutytöstä asti. Suunnilleen kattonu kaikkia urheilujuttuja jo ennen 7 v ikää.
Oikeassa oot kommentoija tuosta lapsiurheilujutusta. Kuinkahan monta kertaa ite rynnänny hangille olemaan Myllylä tai Nykänen:).
Lyhytnäköistä toimintaa
Armas Aallontie
03.11.2011
Sponsorit häipyvät kuin tuhnut tuuleen. Olkoot ja menkööt minun puolestani. Eurosport onneksi näkyy ainakin toistaiseksi. MTV3 kanavia en talvilajeja enkä formuloita varten osta. STV:n kanavat saan näkymään puolta halvemmalla. Adjö.
Ei hyvä
Lasse
23.11.2012
Ei edes MTV näytä maailmancup hiihtoja suorana, eikä hetiskään kaikkia hiihtoja, huonoo on telkun lähetykset !
Hyvä kun muitakin veihtoehoja on !
Lasse
23.11.2012
Niin onnekseni voin katsoa hiihtoja myöskin Ruotsin telkusta, eikä tarvii mitään maksukanavia.
Kiitos suuri Ruotsin telkulle ja urheilukansalle !!!!
Et ole kirjautunut
Mikali haluat jättää kommentin, sinun tulee kirjautua sisään
Kirjaudu sisäänEIkö sinulla ole tunnusta? Rekisteröidy tästä
Nimi
Otsikko:
Kommentti: