Uusi kuvajournalismin lehti Raw aloittaa
Uutiset, Media, | tiistaina 14.08.2007 - ToimitusRaw on uusi kuvajournalismin erikoislehti, jota ryhtyy kustantamaan helsinkiläinen Soul Creations Oy. Raw ilmestyy neljä kertaa vuodessa.
Tekijöiden mukaan lehti on areena reportaaseille ja dokumenttiprojekteille. Sen aihepiiriin kuuluvat reportaasit, henkilökuvat, kirjat, kuvaustekniikka ja alan ilmiöt. Se esittelee visuaalisen journalismin tekijöitä – kokeneet kehäketut ja nuoret kananpojat.
Raw katsoo maailmaa tutkaillen. Se ravistelee ja kertoo meille toisenlaisia tarinoita. Raw haastaa ajattelemaan ja provosoi näkemään toisin.
Raw on tarkoitettu kaikille kuvasta kiinnostuneille, niin ammattilaisille kuin aktiivisille harrastajillekin, jotka haluavat nähdä ja kuvata enemmän.
Lehden työryhmään kuuluu päätoimittaja Hannamari Rinne, kuvatoimittaja Katja Lösönen, AD Michaela Nyman ja toimitussihteeri Antti Pentikäinen.
Lisäksi lehden toimitusneuvostossa vaikuttavat professorit Merja Salo ja Hannu Vanhanen, valokuvaajat Joonas Brandt ja Markus Jokela ja graafikko Lasse Rantanen.
Kommentointi
Et ole kirjautunut
Mikali haluat jättää kommentin, sinun tulee kirjautua sisään
Kirjaudu sisäänEIkö sinulla ole tunnusta? Rekisteröidy tästä
Nimi
Otsikko:
Kommentti: