Sanoman Vartti.fi poisti Britney Spearsin kännykkäkuvat
Uutiset, Media, | maanantaina 20.07.2009 - ToimitusHelsingissä konsertoineesta rock-tähti Britney Spearsista otetut kännykkäkuvat on poistettu Sanoman julkaisemalta Vartti.fi sivustolta. Vielä sunnuntaina Vartti julkaisi useita lukijoiden lähettämiä kuvia ja jopa pyysi yleisöltä kuvia, joiden julkaisemisen esiintyjä on kuitenkin kieltänyt.
Lähes kaikki suomalaiset mediat vetivät kuvaajansa pois Britney Spearsin Helsingin-keikalta tiukkojen lupaehtojen vuoksi.
Medioita on vaadittu allekirjoittamaan sopimus, joka antoi Britneyn taustaorganisaatiolle täydet käyttöoikeudet sekä oikeuden valita julkaistavat kuvat. Tämän vuoksi 19 ilmoittautuneesta mediasta vain nuortenlehti Metropoli ja virolainen ELU24 tekivät sopimuksen.
Helsingin Sanomien mukaan muun muassa ruotsalainen Expressen kuvitti juttunsa Spearsin konsertista lukijoiden ottamilla kuvilla. Sivustolla ei kuitenkaan ole kuvia nähtävissä.
Kommentointi
Et ole kirjautunut
Mikali haluat jättää kommentin, sinun tulee kirjautua sisään
Kirjaudu sisäänEIkö sinulla ole tunnusta? Rekisteröidy tästä
Nimi
Otsikko:
Kommentti: