Postilaki nostaa lehtien tilaushintoja maaseudulla
Uutiset, Media, | torstaina 24.03.2011 - ToimitusEduskunnassa kipakan keskustelun jälkeen hyväksytty uusi postilaki nostaa sanomalehtien tilausmaksuja haja-asutusalueilla, väittää kansanedustaja Martti Korhonen (vas.) Uusi laki tulee voimaan kesäkuun alussa.
Korhosen mukaan hallitus ei käyttänyt tarpeeksi kansallista liikkumavaraa esityksen valmistelussa. Direktiivi antaisi mahdollisuuden kirjata kansalliset ehdot alan toimijoille, mutta tätä ei käytetty.
– On päivänselvää, että lainsäädäntö ei sovi sellaisenaan Suomen oloihin. Nyt tasa-arvoiset ja kohtuuhintaiset postipalvelut jäävät turvaamatta. Esimerkiksi lehtitilaukset tulevat haja-asutusalueilla kallistumaan kohtuuttomasti, Korhonen moittii blogissaan.
Kommentointi
Lehtitilaukset
Kata
24.03.2011
Nyt ei tarvitse sitten tilata niitäkään vähiä lehtiä maaseudulle.
Säästyypä nekin rahat.
Seurataan mielenkiinnolla, kuinka lehtiyhtiöitä alkaa menemään konkurssiin.
Aikamoista hallaa tekevät tavallisille suomalaisille.
Mahtaako nousta?
Lehtinen
25.03.2011
Olisi aika mullistus, jos lehdet ryhtyisivät eriyttämään tilaushintojaan asuinpaikan mukaan. Kemijoessa ehtii virrata vielä aika määrä vettä ennen kuin tällainen muutos tapahtuisi.
Et ole kirjautunut
Mikali haluat jättää kommentin, sinun tulee kirjautua sisään
Kirjaudu sisäänEIkö sinulla ole tunnusta? Rekisteröidy tästä
Nimi
Otsikko:
Kommentti: