Kesko iloitsee Pirkka-lehden kasvusta
Uutiset, Media, | tiistaina 04.03.2008 - ToimitusKeskon julkaisema ilmainen Pirkka-lehti on kasvattanut lukijämääräänsä viimeisimmän lehtiuudistuksen jälkeen, kun lehti muuttui aiempaa enemmän mainosmaiseksi. Keskossa ollaankin nyt tyytyväisiä, kun Kansallisen Mediatutkimuksen (KMT) mukaan Pirkka-lehden lukijakunta on kasvanut 50 000 lukijalla. Lehti on edelleen Suomen suurin.
Pirkka-lehti on ainoana vähittäiskaupan kanta-asiakaslehtenä kasvattanut lukijamääräänsä. Pirkka-lehden lukijamäärä on
noussut 2,56 miljoonasta 2,61 miljoonaan. K-Plussan kanta-asiakaslehti jatkaa Suomen luetuimpana lehtenä.
–Vuosi sitten uudistetun Pirkka-lehden sisältö monipuolistui. Inspiroivaa sisältöä löytävät niin ruoasta, sisustamisesta, remontoinnista kuin muodista ja kauneudestakin kiinnostuneet. Lukijat ovat osoittaneet meille lehdentekijöille, että valittu linja on oikea, sanoo Pirkka-lehden päätoimittaja Minna Järvenpää.
Tutkimusten mukaan lukijat pitävät tärkeinä Pirkka-lehden käytännöllisiä ohjeita ja vinkkejä. Lehden sisältöä kuvaavat monipuolisuus, suomalaisuus, uskottavuus ja käytännöllisyys. Lisäksi lehden uudistunut ilme koetaan selkeäksi, luotettavaksi, nykyaikaiseksi ja laadukkaaksi, hän kertoo.
Kommentointi
Taitaa lukijamäärät laskea....
02.02.2011
kuin lehmänhäntä. Pirkan jakelu on siirretty Itellalta Suomen suoramainonnalle ja se on ainakin Helsingin Haagassa nähty, ettei kyseinen firma pysty mitään mainoksia asiakkaille toimittamaan. Menevät varmaan lähimpään roskikseen kaikki=(
Et ole kirjautunut
Mikali haluat jättää kommentin, sinun tulee kirjautua sisään
Kirjaudu sisäänEIkö sinulla ole tunnusta? Rekisteröidy tästä
Nimi
Otsikko:
Kommentti: