Valikko
Kirjaudu
Tilaa ilmainen uutiskirje
Twitter Facebook
|
|
|
Tilaa ilmainen uutiskirje

Jussi-ehdokkaat valittu, Markus Selinin tuottama elokuva kärkinimenä

Uutiset, Elokuvat & TV, | perjantaina 09.01.2009 - Toimitus

Jussi-ehdokkaat vuoden 2008 pitkistä kotimaisista elokuvista on valittu. Tummien perhosten koti on saanut kymmenen ehdokkuutta.

Muut ehdokkuuden saajat ovat:

Sauna (7 ehdokkuutta), Putoavia enkeleitä (4 ehdokkuutta),
Erottamattomat (3 ehdokkuutta), Katastrofin aineksia (3 ehdokkuutta), Kolme viisasta miestä (3 ehdokkuutta), Niko ? lentäjän poika (3 ehdokkuutta), Kolmistaan (2 ehdokkuutta), Käsky (2 ehdokkuutta), Palnan tyttäret (2 ehdokkuutta), Pyhän kirjan varjo (1 ehdokkuus), Päätalo (1 ehdokkuus), Risto Räppääjä (1 ehdokkuus).

Alla ehdokkaat kategorioittain elokuvan nimen mukaisessa aakkosjärjestyksessä.

PARAS ELOKUVA
Katastrofin aineksia – tuottaja Kristiina Pervilä
Niko – lentäjän poika – tuottajat Petteri Pasanen, Hannu Tuomainen
Tummien perhosten koti – tuottaja Markus Selin

OHJAUS
Kolme viisasta miestä – Mika Kaurismäki
Niko – lentäjän poika – Kari Juusonen, Michael Hegner
Tummien perhosten koti – Dome Karukoski

MIESPÄÄOSA
Kolme viisasta miestä – Kari Heiskanen
Putoavia enkeleitä – Tommi Korpela
Sauna – Ville Virtanen

NAISPÄÄOSA
Erottamattomat – Minna Haapkylä
Erottamattomat – Tiina Lymi
Putoavia enkeleitä – Elena Leeve

MIESSIVUOSA
Kolmistaan – Juhani Niemelä
Sauna – Tommi Eronen
Tummien perhosten koti – Pertti Sveholm

NAISSIVUOSA
Päätalo – Nina Jääskeläinen
Putoavia enkeleitä – Elina Knihtilä
Tummien perhosten koti – Kristiina Halttu

KÄSIKIRJOITUS
Katastrofin aineksia – John Webster
Kolmistaan – Peter Lindholm
Niko – lentäjän poika – Hannu Tuomainen, Marteinn Thorisson

KUVAUS
Käsky – Rauno Ronkainen
Sauna – Henri Blomberg
Tummien perhosten koti – Pini Hellstedt

MUSIIKKI
Putoavia enkeleitä – Timo Hietala
Risto Räppääjä – Iiro Rantala
Tummien perhosten koti – Panu Aaltio

ÄÄNISUUNNITTELU
Palnan tyttäret – Janne Laine
Sauna – Panu Riikonen
Tummien perhosten koti – Jyrki Rahkonen

LEIKKAUS
Kolme viisasta miestä – Mika Kaurismäki
Sauna – Joona Louhivuori
Tummien perhosten koti – Harri Ylönen

LAVASTUS
Käsky – Markku Pätilä
Sauna – Antti Nikkinen, Ville Vauras, Vladimir Bedrich Dvorak
Tummien perhosten koti – Pirjo Rossi

PUVUSTUS
Erottamattomat – Karoliina Koiso-Kanttila
Sauna – Anna Vilppunen
Tummien perhosten koti – Elina Kolehmainen

DOKUMENTTIELOKUVA
Katastrofin aineksia – John Webster
Palnan tyttäret – Kiti Luostarinen
Pyhän kirjan varjo – Arto Halonen

Lopulliset voittajat valitsee Filmiaura ry:n jäsenistö salaisella
lippuäänestyksellä. Jussi-voittajat julkistetaan Jussi-juhlassa, joka
järjestetään tänä vuonna sunnuntaina 1. helmikuuta. Nelonen televisioi tilaisuuden suorassa lähetyksessä.

Jussi-patsaat vuoden parhaille pitkille kotimaisille elokuville jakaa
elokuva-alan ammattilaisten yhdistys Filmiaura ry. Ensimmäiset Jussit jaettiin 16.11.1944. Vuonna 1944 perustettu Jussi-palkinto on tiettävästi Euroopan vanhin elokuvapalkinto.

Jussi-ehdokkaat nimeää asiantuntijaraati, jossa olivat tällä kertaa
mukana tuottaja Claes Olsson, ohjaaja Johanna Vuoksenmaa,
käsikirjoittaja Paavo Westerberg, näyttelijät Anna-Leena Härkönen ja Aki Raiskio, musiikintekijä Tuomas Kantelinen, puvustaja Outi
Harjupatana, lavastaja Antti Mattila, kuvaaja Mika Orasmaa, leikkaaja Riitta Poikselkä, äänisuunnittelija Kyösti Väntänen, elokuvakriitikko Helena Ylänen sekä Filmiauran hallituksesta Mika Siltala (pj.), Manna Katajisto (vpj), Mikko Aromaa, Liselott Forsman, Kalle Kinnunen, Toni Lähteinen ja Pekko Pesonen.


Toimitus

Kommentointi


Nimi:

Otsikko:

Kommentti: