Eronen siirtyy Yleen MTV:stä, jossa hän on toiminut vuodesta 2013 MTV:n Uutisten tutkivasta ryhmästä, aamu- ja ajankohtaisohjelmista sekä SuomiAreenasta vastaavana toimituspäällikkönä. Eronen on työskennellyt MTV:ssä vuodesta 1996, muun muassa ajankohtaisohjelmista vastaavana toimituspäällikkönä, 45 minuuttia -ajankohtaisohjelman vastaavana tuottajana, erikoistoimittajana ja toimittajana.

Eronen on saanut Koura-palkinnon 2014, Päätoimittajien Yhdistyksen journalistipalkinnon 2011, Tutkivan journalismin yhdistyksen Lumilapio-palkinnon vuodelta 2009 ja Suuren Journalistipalkinnon 2008. Jussi Eronen on toiminut Julkisen sanan neuvoston (JSN) jäsenenä 2008–2010.

Uusi ajankohtais- ja featuretiimi aloittaa toimintansa syyskuun alussa. Se on yksi Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan yhteiskuntatoimituksen kahdeksasta tiimistä. Ajankohtais- ja featuretiimin esimies raportoi yhteiskuntatoimituksen päällikölle Riikka Venäläiselle.