Aikakauslehtien Liiton Ammatti- ja järjestölehtityöryhmä on tyrmistynyt valtion budjettiesitykseen kirjatuista aikeista verottaa yleishyödyllisten yhdistysten jäsenlehtiä.
 
”Tämä olisi samalla askel kohti yleisempää jäsenmaksujen verollisuutta eli maksua yhdistymisvapauden käytöstä”, toteaa Aikakauslehtien Liiton liittojohtaja Mikko Hoikka. Jäsenlehti on usein yhdistykseen kuuluvien näkyvin ja tärkein tapa jakaa tietoa yhdistyksen toiminnasta, ja se kuuluu tyypillisesti yhdistyksen keskeisimpiin toimintoihin.

Suomessa toimii yli satatuhatta yhdistystä ja julkaistaan tuhansia eri jäsenlehtiä. Yhdistykset hoitavat monia yhteiskunnan tehtäviä, joista valtion muuten tulisi huolehtia. Mikäli yhdistykset joutuvat supistamaan tiedonvälitystään ja lakkauttamaan jäsenlehtiään, myös uudistuksella tavoitellut verotulot jäävät saamatta.