Hänen tilalleen väliaikaiseksi vastaavaksi päätoimittajaksi nousee lehden päätoimittaja Aimo Massinen.

Aimo Massinen sanoo, ettei hän ota kantaa siihen, onko Salomaa erotettu vain eronnut. Se on hänen mukaansa kustantajan ja Salomaan välinen asia.

”Se on varma, ettei hän jatka Turun Sanomien päätoimittajana.”

Myös Massinen väittää, että lähdön syynä on Salomaan alkoholiongelma. Hänen mukaansa ongelma on näkynyt lähinnä viime viikkoina.

Salomaa itse kiistää väitteet.

”En ole eronnut. Ei ole erotettukaan, ei ole ollut tällaisesta puhettakaan. Tapaan Keijo Ketosen huomenna ihan muissa asioissa, että väärä tieto”, Salomaa sanoo.

”Mä olen ollut sairaalahoidossa selkävaivan takia. Kaaduin ja löin pään ja sain munuaisvaivoja”, Salomaa sanoo. Hän sanoo soittavansa Ketoselle korjatakseen virheelliset tiedot.

HS:n juttu