Alusvaatteita myyvän Sloggin kampanja nettisivuillaan”Äänestä maailman kaunein peppu” on herättänyt kritiikkiä Ruotsissa. Siellä kampanjaa on syytetty pornoksi. Suomessa kilpailu ei toistaiseksi ole nostattanut tunteita.

Sloggi markkinoi sivuillaan kilpailua seuraavasti: ”Oletko se sinä? Sloggi etsii maailman kauneinta peppua! Oletko koskaan tullut ajatelleeksi, että voisit olla kuuluisa? Nyt voit – tai ainakin pepustasi voi tulla! Näillä sivuilla jokaikinen voi ladata sloggi-peppunsa kuvan muiden arvioitavaksi. Liity meihin, tavoitteena on löytää maailman kaunein takamus!”

Ruotsissa Sloggi on palkannut PR toimisto Timen selvittämään, että kampanja ei ole liian seksikäs.

Ovatko tällaiset Sloggin peppukisan kuvat pornoa vai ei?
Ovatko tällaiset Sloggin peppukisan kuvat pornoa vai ei?

Nuoria innostetaan itse pukeutumaan pikkuhousuihin ja lähettämään peppunsa kuvan Sloggiin. Osallistujan on oltava vähintään 18-vuotias.