Myös verkkopuoli on muutoksen kourissa, kun yksikköä luotsannut Matti Lintulahti ilmoitti eroavansa ennen kesälomia.
Puheenjohtaja Arto Niemisen mukaan toimitusväen irtisanomisille ei löydy mitään perusteita.
-A-lehdet ja sen omistajasuku Lyytikäiset seuraavat nyt Yleisradion ja Kauppalehden mallia. Väki pellolle, vaikka irtisanomisiin ei ole perusteita. A-lehdet tuottaa voittoa.
Niemisen mielestä A-lehdissä toteutui jälleen Kauppalehden malli. Huippuammattilaisia laitetaan ulos, koska tuotettu voitto ei ole ollut riittävän hyvä.
Näyttää vahvasti siltä, että taseita putsataan ja voi kysyä mitä varten. Onko A-lehdet tai osia siitä nyt kaupan, kysyy Nieminen.
Journalistiliiton mielestä myös irtisanomisneuvottelut noudattivat vanhaa kaavaa.
-Irtisanottujen lista näytti olevan valmiina jo yt-neuvottelujen alkaessa. Näin neuvotteluista tulee neuvottelujen irvikuva, sanoo Nieminen.