Vuoden 2007 eduskuntavaaleissa verkkoviestintään ei riitä pelkkä
vaalikonenäkyvyys. Ehdokkaiden omat sivut ja erityisesti blogit ovat avainasemassa tavoiteltaessa nettikansaa vaaliuurnille, sanoo uuden verkkomedian perustaja Markus Haataja. Tuore Ehdokas.fi verkkomedia ottaa tavoitteekseen yhdistää bloggaavat ehdokkaat ja äänestäjät toisiinsa.

Blogit, eli verkossa julkisesti pidettävät päiväkirjat ja
verkkojulkaisut, ovat kasvattaneet suosiotaan jatkuvasti erityisesti
nuorten aikuisten keskuudessa. Ensimmäistä kertaa tullaan myös näkemään eduskuntavaalit, joissa äänestäjiä kalastellaan kattavasti myös verkon puolella, Haataja toteaa.

Bloggaavat ehdokkaat saavat entistä laajemmin huomiota
ajatuksilleen ja kilpailevat näin julkisuudesta perinteisten julkkisten kanssa.

Erityisesti Vihreä Liitto on kunnostautunut verkkonäkyvyydessä. Iso osa vihreiden ehdokkaista kirjoittaa nettiblogia, etulinjassa kansanedustaja Jyrki J. Kasvi, joka tunnetaan nettikansan äänitorvena. Myös muut puolueet ovat heränneet nuorten aikuisten ja “nukkuvien puolueen” äänien kalasteluun, puolueiden ehdokastapaamisissa neuvottu interaktiivisten vaalisivustojen pystyttämisessä. Odotettavissa on siis kilpailun koveneminen blogiäänien suhteen.

Erilaiset blogipalvelut, kuten blogilista.fi, ovat keränneet lukuisia
päiväkirjojen kirjoittajia, bloggaajia, saman verkkopalvelun alle.
Lukijat voivat nopealla silmäyksellä tarkistaa onko suosikkikirjoittaja lisännyt blogiinsa uusia kirjoituksia. Nyt myös eduskuntavaaleihin valmistautuvien ehdokkaiden blogit on kerätty samalle sivustolle.

Ehdokas.fi on uudenlainen verkkomedia, joka paitsi julkaisee
vaaliaiheisia uutisia ja listaa ehdokkaat, myös julkaisee ehdokkaiden blogikirjoitusten otsikot linkkeineen.

Jatkoidea vaalikoneille

Ehdokas.fi -palvelu syntyi jatkoideana perinteisille vaalikoneille.
Tavoitteena on kehittää uudenlainen vaalimedia, jossa yhdistetään
eduskuntavaaleihin liittyvät mielenkiintoiset uutiset ja ehdokkaiden
blogikirjoitukset. “Meistä tuntui, että vaalikoneiden tarjoamat
ehdokkaat olivat lähinnä äänten toivossa tehdyn taktikoinnin tulosta. Mistään ei oikein saanut selville ehdokkaiden todellisia ajatuksia. Lukuisten ehdokkaiden vaalisivustojen kahlaaminen taas tuntui liian työläältä.”, kertoo palvelun toteutustiimin jäsen Markus Haataja.

“Nyt ainakin voi helposti seurata useiden ehdokkaiden kirjoituksia pidemmältä aikaväliltä, eikä tarvitse arvuutella, onko vaalikoneisiin vain syötetty massoja kosiskelevia vastauksia”, hän jatkaa.

Ehdokas.fi -palvelun taustalla ovat oululaiset yritykset TMI Markus
Haataja sekä Koodiviidakko Oy. Yrityksillä on pitkä kokemus
innovatiivisten verkkosivustojen ja -sovellusten kehityksestä sekä
julkaisusta.