Etusivu » Tuoreimmat » Julkaisu

IS: Hesarin toimittaja hakattiin paperilakon vuoksi

keskiviikkona 15.06.2005 - Toimitus

Helsingin Sanomien toimittaja on pahoinpidelty Viipurissa viikonvaihteessa paperiteollisuuden työselkkauksen takia, Ilta-Sanomat kertoo tänään. Suomalaiset pahoinpitelijät hakkasivat työmatkalla Venäjällä olleen toimittajan, koska he eivät pitäneet HS:n paperikiistaa koskeneista kirjoituksista.


Tapausta tutkii Lappeenrannan poliisi. Hakattu toimittaja ei ole millään tavalla osallistunut paperialan neuvotteluja koskeneeseen uutisointiin. Silminnäkijöiden mukaan pahoinpitelyä säestivät lehden kiistakirjoittelua koskeneet kommentit.

Helsingin Sanomien toimituspäällikkö Mika Pettersson toteaa Ilta-Sanomissa, että “jos Helsingin Sanomien tai minkä tahansa lehden toimittaja tulee työmatkallaan pahoinpidellyksi, niin se on vakava asia jo sinänsä. Jos motiivina on on lehden kirjoitukset, niin kyse on astetta vakavammasta asiasta”, hän sanoo.

Toimitus

Edellinen uutinen Seuraava uutinen
 

Ota kantaa! Lähetä oma kommenttisi!

Nimimerkki:
Otsikko:
Kommentti:
 

“jos Helsingin Sanomien tai minkä tahansa lehden toimittaja tulee työmatkallaan pahoinpidellyksi, niin se on vakava asia jo sinänsä. Jos motiivina on on lehden kirjoitukset, niin kyse on astetta vakavammasta asiasta”, hän sanoo.

<i><em>_</i><i></em><em></i></em>

Mikä asiasta tekee vakavamman?

keskiviikkona 15.06.2005 - eskopiunpaun

“Mikä asiasta tekee vakavamman?”

Voitaneen katsoa hyökkäykseksi sananvapautta vastaan?

torstaina 16.06.2005 - janne

Lisää tuoreimpia

1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 108